O RASIE

Kooikerhondje to jedna z mniejszych ras należących do grupy psów aportujących, płochaczy i psów dowodnych, zakwalifikowana do gr. VIII FCI pod nazwą Nederlandse Kooikerhondje.

​Nazwa potoczna to płochacz holenderski lub mały holenderski pies na kaczki. 


Użytkowność


Pies do towarzystwa i myśliwski (do wabienia kaczek, tępienia gryzoni).

Psy tej rasy są radosnymi i pełnymi energii pieskami rodzinnymi, niezwykle inteligentne, oddane, czułe i przyjacielskie przez co zyskują coraz większe grono miłośników w Europie i na całym Świecie.

Świetnie odnajdują się w psich sportach zręcznościowych, pracy węchowej czy tropieniu.


Pierwotne przeznaczenie rasy


Kooikerki są potomkami dawnych ptaszników, czyli psów hodowanych do polowań na ptaki o umaszczeniu białym z rudymi łatami. Psy tego typu występowały w Westfalii oraz na terenach przygranicznych z Holandią. Kooikerhondje musiał posiadać puszysty ogon oraz rude plamy na białym tle, co miało zwabiać kaczki do klatek, które zainteresowane reagowały na nie.

​Holendrzy opisują to tak: "wprowadzono metodę odłowu kaczek wabikiem (czyt. kooikerem), jako przynęta dla ciekawskich kaczek. Ogromne znaczenie ma tu dyscyplina psa i jego szkolenie. Na przykład Kooikerhondje nie może w żaden sposób reagować na kaczki, a szczekanie nie wchodzi w rachubę. Kaczki należy zawsze ignorować, a Kooikerhondje jest instruowany za pomocą gestów rąk."

Kooikery nie polowały więc na zwierzynę i nie miały instynktów typowo myśliwskich,

​były natomiast mocno skupione na właścicielu i wykonaniu poleceń oraz określonego zadania. Jak każdy pies myśliwski jest pełen energii, układny, chętny do pracy i wylewny. Poza sezonem "na kaczki" kooikerhondje miał tępić gryzonie, musi więc być szybki, cięty i zdecydowany.


Nazwa rasy


"Kooikerhondje", "Duck Decoy" to holenderska nazwa, która oznacza "pies wabiący kaczki".


Umaszczenie


Dwukolorowe z przewagą białego w rude łatki ,na głowie mile widziana biała strzałka, białe zakończenie ogona, końcówki włosów na uszach czarne piórka, które rosną przez całe życie kooikera i im starszy, tym są dłuższe.

JAK POSTĘPOWAĆ Z KOOIKEREM

Kooikerhondje musi mieć przewodnika inteligentniejszego od siebie, który dostarczy mu codziennych bodźców oraz tzw. "wzmocnienie pozytywne" w postaci nagród i przyjaznych gestów, gdyż dla Kooi najważniejsze są uwaga poświęcona psu i zadowolenie swojego pana. ​Brak działań ze strony opiekuna czy przetrzymywanie w kojcach może u niego doprowadzić do introwertycznych objawów. Kooikerhondje mają silny charakter i wymagają, abyś go zrozumiał i zaspokajał jego potrzeby. W przeciwnym razie tracą pewność siebie i mogą rozwinąć lęk i brak poczucia bezpieczeństwa. Dorosłe kooikerhondje mogą mieć dystans do obcych.


Kooikerhondje jest psem niezwykle zrównoważonym, aktywnym i pracowitym.

Największą siłą jest związek z właścicielem, jest to szczególnie ważne w pierwszym roku kooikerhondje, gdy młody psiak jest wyjątkowo wrażliwy.


Świadome wychowanie i praca z psem pozwoli zyskać nieocenionego, inteligentnego kompana, który stanie się powodem do dumy i radości swojego opiekuna.

Więcej o wzmocnieniu pozytywnym w podstronie >>>


Kooikerhondje na codzień

Generalnie są to pieski wesołe, subtelne i niehałaśliwe, w stadzie doskonale się między sobą dogadują. Jednakże jeśli Kooikerhondje jest nieuspołeczniony, potrafi być wycofany a nawet agresywny. Kooikerki są wrażliwymi, niezwykłymi pieskami dla których bliskość z człowiekiem, ze swoją rodziną jest wartością nadrzędną, lubią czuć się jej częścią.

Pielęgnacja włosa

Psa tej rasy nie trzeba trymować i obcinać, włos należy wyczesać raz w tygodniu, w okresie linienia nieco częściej. Włos ten nie przyjmuje brudu, szata Kooikera ma właściwości samoczyszczące - gdy pies wyschnie, błoto się skruszy i nasz pies znów odzyska dawną strukturę. Włos kooikera nie wydziela zapachu charakterystycznego dla psa.

​​Kooikerhondje są to pieski czyste, ułożone i bezkonfliktowe (na podstawie obserwacji kooikerhondje mieszkających z nami - w konfrontacji z innymi psami wolą odpuścić niż wdawać się w bezsensowny konflikt). Więcej o nas i naszych psach tutaj.

DLA KOGO KOOIKERHONDJE

To nie jest pies dla wszystkich. Pies tej rasy będzie doskonałym towarzyszem dla osób lubiących ruch, pracę z psem i aktywny wypoczynek. Świetnie sprawdzi się jako niestrudzony kompan do pieszych wycieczek i joggingu. Nidy nie ma problemów z oddechem. Doskonale radzi sobie z aportem choć wiele zależy od indywidualnych cech i predyspozycji. ☝️

Jest posłuszny, może nawet początkującemu właścicielowi sprawić wiele radości. Niewymagający w rodzinie, łagodny i chętny do zabaw do późnego wieku. Szczenięta, szczególnie w początkowym okresie rozwoju bywają bardzo żywiołowe, ciekawskie ,absorbujące ,chętnie testują swoje umiejętności poznawcze ostrymi ząbkami . W tym okresie małemu kooikerowi należy zapewnić jak najwiecej uwagi i zainteresowania oraz zaspokoić potrzeby niezbędne do prawidłowego rozwoju.


Zdrowie


​Jak każda rasa psów obciążona jest również chorobami.

W Holandii, na Uniwersytecie w Utrecht wykonywane są testy w kierunku Willebranda i Enm.

SZKOLENIE

Kooikerhondje jest niezwykle wrażliwy i źle reaguje na krzyki oraz brutalne metody wychowawcze. Szkolenie powinno odbywać się w spokojnej atmosferze, z dużą dawką cierpliwości oraz wyrozumiałości ze strony opiekuna, ale też i konsekwencji w działaniu. Doskonałą i polecana formą aktywności są treningi dummy (czyli aportowania), nosework i agility.


​Psy tej rasy najlepiej czują się w środowisku wiejskim, w otoczeniu przyrody, pól, lasów i łąk gdzie jest wiele okazji na codziennej zabawy, wędrówek i ogólnie pojętej aktywności.

Klub rasy


​W Polsce oficjalne stowarzyszenie rasy nie istnieje. Działa natomiast wiele grup, które nie są nigdzie zarejestrowane i nie są w żaden sposób decyzyjne.